Vysoká dráždivosť, nervozita, nízka frustračná tolerancia či nadmerná úzkostlivosť sú nešpecifickými, no častými symptómami rôznych psychických ťažkostí a diagnóz v detskom veku. Často sú súčasťou tzv. emočných porúch v detstve, ktoré zahŕňajú úzkosti z odlúčenia, fóbické poruchy či nadmerný strach z ľudí. Pri emočných poruchách u detí býva typický aj sklon k depresívnemu prežívaniu, nočné mory a psychosomatické ťažkosti, napríklad bolesti bruška. Sklon k podráždeným reakciám sa často vyskytuje aj u detí s ADHD či poruchami autistického spektra. Veľmi často je dôsledkom nadmerného senzorického preťaženia.

 

Možnosti liečby

Liečba sa riadi príčinou ťažkostí. Na emočné poruchy je vhodná psychoterapia, pri výrazných ťažkostiach farmakoterapia. Pri nadmernom senzorickom preťažení kvôli dezorganizácii senzorických systémov môže k emocionálnej stabilite dopomôcť aj terapia s prvkami senzorickej integrácie.

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies.