Psychoterapia. Stretnutie. Príbeh.

Žijeme niečo donedávna nepredstaviteľné. Izolácia, strach, neistota. Čísla z liniek dôvery sú reflexiou rozsahu, v akom naše duševné zdravie reaguje na nároky tejto situácie.

 

Deti s úzkosťou, depresiou, sebapoškodzovaním. Dospelí s úzkosťami, depresiou, vyhorením.

Rodiny v náročnej ekonomickej situácii, nie zriedkavo s vystupňovaným domácim násilím.

 

A zvyšuje sa potreba. Potreba blízkosti, porozumenia a úľavy.

 

Psychoterapia môže byť jedným zo spôsobov, ako tieto potreby stretnúť a naplniť. Čo to vlastne psychoterapia je?  Ako sa dá uzdravovať slovom? Čo je to boľavá duša? Ako možno liečiť niečo, čo nevidno?  Prečo sú ľudia smutní? A čoho sa boja? Ako sa dá hnevať na seba? Aký poklad sa dá nájsť v duši?

 

Ako najlepšie odpovedať na tieto otázky? Ako popísať čo je bolesť duše a čo terapia môže priniesť?

Jedným zo spôsobov môže byť i rozpovedanie príbehu. Nedávno sa mi do rúk dostala kniha Hľadanie Sebastiána  od Rolanda Cagáňa – a jej čítanie ma naplnilo silnými pocitmi nehy, smútku a radosti. Tak silno ľudsky som sa už dávno necítila.

Cez príbeh dvoch medvedíkov, ktorí sa vydali hľadať liek pre svoju mamu máme príležitosť stretnúť rôzne postavy: smutného obra, bojazlivú vílu, uponáhľaného trpaslíka, pyšného kráľa… V príbehoch magických postáv sa objavujú čriepky príbehov, ktorým “načúvame” denne ako terapeuti v stretnutiach s klientmi. Bolesť z osamelosti, túžba i strach z blízkosti, bolesť z dávnych ťažkých zážitkov, ktorá sa vnútri opúzdrila, úzkosti bez “príčiny”, hnev, obavy z budúcnosti, horkosť z minulosti… A tiež sila hojiť sa, postarať sa o seba, prijať svoj život taký aký je, byť tu pre seba i pre druhých a hľadať nové možnosti v nových výzvach.

 

Pozývam vás ponoriť sa do príbehov psychoterapie. Ako hovorí autor, “stretneme sa na prvej strane príbehu”.

MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová PhD.
MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová PhD.

Detská psychiatrička a líderka detskej sekcie kliniky

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies.