vyhorenie

Burnout alebo prevencia pred vyhorením

Obsah

Máte pocit, že aj napriek tomu, že zo zimnej depky by ste už mali byť vonku, na jarnú únavu a aprílové počasie sa už nemôžete vyhovárať a na lete nevidíte nič pozitívne? Úpenlivo hľadáte radosť zo života ale vaše telo a psychika bojuje proti vám? V dobe, kedy rýchle životné tempo, tlak na výkon a očakávania plniť všetky možné role môžu vplývať na psychickú pohodu, je prevencia vyhorenia kľúčovým aspektom starostlivosti o svoje psychické zdravie.

burnout

Dôležitým krokom k prevencii vyhorenia je schopnosť rozpoznať varovné signály.

Môžu sa skrývať za chronickú únavu a neschopnosť regenerácie aj po oddychu, stratu záujmu o prácu, pocit, že vaše telo nepracuje správne a narušený spánkový režim. Rôznorodé psychosomatické ochorenia z okruhu gastrointestinálnych, neurologických a kožných signalizujú telesný diskomfort, na ktorom môže mať výrazný podiel psychologická zložka.

Tréning emočnej sebaregulácie

Pravidelný tréning pre získanie sebaregulačných zručností. Pripravili sme pre Vás rôzne dychové cvičenia, techniky práce s telom či s pozornosťou.
KURZ

Ako sa môžete chrániť pred preťažením, ktoré vyžaduje dlhú dobu na obnovenie vnútorných zdrojov?

Jedným zo spôsobov ako si udržať vyvážený prístup k práci je efektívne riadenie pracovného zaťaženia a stanovenie si realistických cieľov.

Vzťahy v pracovnom a osobnom živote majú veľký vplyv na naše pohodlie. Schopnosť kultivovať vzťahy a schopnosť rozpoznávať, regulovať a vyjadrovať svoje emócie je kľúčovým faktorom k pocitu naplnenia v interpersonálnej rovine.

Nezanedbateľným faktorom prevencie vyhorenia je fyzická aktivita, z ktorej sa vytvorí prirodzený návyk a človek sa nemusí premáhať k nútenému cvičeniu.

prevencia pred vyhoretim

K vyplieneniu vnútorných zdrojov častejšie dochádza u ľudí, ktorí majú problematický vzťah k sebe samému alebo druhým a nadmerným zaťažením sa snažia kompenzovať pocity menejcennosti v iných oblastiach. Môže byť pre nich náročné dôverovať ľuďom vo svojom okolí a boja sa delegovať úlohy tak, aby si záťaž znížili.

Tréning asertívnych techník a ich používanie v bežných situáciách pomáha zachovať si svoje hranice a zároveň budovať rešpektujúce a otvorené vzťahy s ostatnými.

Boj s vyhorením je výzvou, ktorú je možné zvládnuť pomocou správnych stratégií a podpory.

Pochopenie psychologických perspektív a využitie praktických rád na zvládanie stresu a vyhorenia môže zlepšiť kvalitu vášho života a fungovania. Pamätajte, že starostlivosť o svoje duševné zdravie je rovnako dôležitá ako starostlivosť o svoje fyzické zdravie.

Picture of Mgr. Jana Štefániková, PhD.

Mgr. Jana Štefániková, PhD.

Zameranie: klinická psychológia, sexuológia

Vydajte sa na cestu za duševným zdravím!
Dovoľujeme si vás informovať, že Klinika Calma bude počas 23. 12. 2024 - 6. 1. 2025 zatvorená.
Ďakujeme za vašu priazeň, prajeme vám pokojné vianočné sviatky a šťastný nový rok 2025.