Nadšenie

Nadšenie a jeho odtiene sú vítaným priateľom ale zlým pánom. Prílišné nadšenie nás vie obrať o vzťahy, hyperaktivita nás vie obrať o sebarealizáciu, prehnané puntičkárstvo musí liezť nášmu okoliu na nervy.

Na druhej strane neschopnosť mať radosť z niečoho nového a pekného nám bráni v tom, aby sme niečo vytvorili a realizovali sa.

Rýchlo a neprimerane sa nadchnem

Radosť z nových zážitkov, vecí, stretnutí, rovnako ako prežívanie nadšenia a eufórie sú príjemné emočné stavy.

Ak sa však vaše nadšenie stupňuje, svoje rozrušenie nedokážete kontrolovať, rýchlo sa nadchnete pre veľa vecí, vaše nálady sa vedia rýchlo striedať od nadšenia po výrazné podráždenie, vaše myšlienky sú rýchle, prichádza vám veľa nápadov, nemáte potrebu oddychovať, prípadne vôbec nespíte, a vaše okolie signalizuje obavy, či je toto prežívanie primerané, bolo by dobré skontaktovať odborníka a overiť si, či sa nerozvíja stav hypománie, prípadne mánie.

Možnosti liečby

Psychológ a psychiater, vhodná kombinácia psychoterapie a liekovej terapie.

Som hyperaktívny

Ak sa v poslednom období cítite plný energie, rýchlo sa viete nadchnúť pre nové veci, cítite vnútorný tlak, rýchlo sa u vás striedajú nálady, od nadšenia až po výraznú výbušnosť a podráždenosť.

Ak máte stále potrebu niečo robiť, plánovať, nedokážete oddychovať a niekoľko nocí nespíte, je dôležité konzultovať váš stav s odborníkom na duševné zdravie, ktorý môže vylúčiť možnosť, že sa jedná o manickú alebo hypomanickú poruchu nálady.

Možnosti liečby

Psychológ a psychiater, vhodná kombinácia psychoterapie a liekovej terapie.

Neviem sa ukľudniť ako na kofeíne

Ak cítite výrazné nabudenie, energiu, vnútorný tlak, neviete sa spomaliť, oddychovať, nemáte potrebu spánku, vaše myšlienky sú rýchle, ťažšie sa vám koncentruje práve z dôvodu nových nápadov, plánov, cieľov, ktoré máte potrebu hneď realizovať, cítite sa energizovaný ako po viacerých šálkach kávy.

Vaše blízke okolie vyjadruje znepokojenie ohľadne vašich aktivít, plánov a nedostatku oddychu, bolo by vhodné konzultovať vaš prežívanie s odborníkom na duševné zdravie. Ten môže po zhodnotení vášho zdravotného stavu vylúčiť alebo potvrdiť možný rozvoj manickej alebo hypomanickej poruchy.

Možnosti liečby

Psychológ a psychiater, vhodná kombinácia psychoterapie a liekovej terapie.

Neviem sa pred ničím zastaviť

Ak cítite výrazný príliv energie, vaše nadšenie je nekontrolovateľné, vaše myšlienky sú rýchle, máte veľké množstvo nápadov, chuť riskovať, ísť do nových projektov, obchodov. Ak máte pocit, že vás nič nemôže zastaviť, a vaše okolie vyslovuje obavy, či je toto správanie primerané, bolo by vhodné konzultovať svoj stav s odborníkom na duševné zdravie, Ten môže zhodnotiť, či sa vo vašom prípade nerozvíja manické alebo hypomanické ochorenie.

Možnosti liečby

Psychológ a psychiater, vhodná kombinácia psychoterapie a liekovej terapie.

Vydajte sa na cestu za duševným zdravím!